Predchádzajúca téma | Ďalšia téma
Stránka 1 z 1 [ Počet príspevkov: 23 ]
Vytvoriť novú tému Odoslať odpoveď

Ktorý chlpáč má menšie únikové sklony

Ktorý chlpáč má menšie únikové sklony

- expert

So 03.Okt. 2009 7:17 Odoslať
Potrebovala by som od vás radu ohľadom výberu pohlavia. Ide o štvornohého chlpáča, mačku alebo kocúra. Kto má väčšie sklony na úniky? Zdrhne mi skôr kocúr alebo mačka? Je pravda, že sa kocúr riadi tým, že ,,ak musíš, tak musíš,, a pokiaľ nebude vykastrovaný, tak skôr, či neskôr utečie?

Máme rodinný dom, ale chcem mať mačku (kocúra) vo vnútri, prípadne zvykať byť na dvore...

Kto je prítulnejší? Mačka, či kocúr, chcem ho k deťom, vybrala som rasu, ktorá má rada deti a hru, ale je to polokríženec, mama kartúzska mačka a tato kocúr domáci.

Prípadne uvítam všetky skúsenosti s chovom mačiek v byte, či v dome. Ako s toaletou, na čo dať pozor... U nás bude mať jednu svoju miestnosť, lepšie povedané chodbu, ak nebudeme doma, tak tam si môže robiť, čo chce... Ináč bude s nami.

ďakujem
Posledný príspevok

Re: Ktorý chlpáč má menšie únikové sklony

- expert

So 03.Okt. 2009 8:16 Odoslať
No uplny znalec spravania sa maciek nie som, ale zda sa mi, ze ak chces macku, musis si vybrat- bud len v dome, alebo ak pustis von, tak ujde raz za cas- a zase neviem, ci taka sa vrati, ktora je zvyknuta nato byt vo vnutri. Mozno to bude od veci-- neporadim, len nasa skusenost- my mame macku, ktora neopusti okolie nasho domu, ale to bolo sprevadzane smutnou udalostou, ze jej niekto velmi ublizil, ked bola malinka- ledva sa k nam doplazila, otec ju chcel zastrelit ale mama ju nejako vypiplala- Na mysi je akurat, ale nemazleme sa snou , predsa je len z ulice. A je to macka, zatial male nemala, asi je neplodna, lebo kocuri za nou chodia a nic. Tak len nas pribeh bez nejakeho osohu v poradeni :mrgreen:

- expert

So 03.Okt. 2009 8:35 Odoslať
V mackach sa nevyznam, ale blizka kamoska si teraz nedavno kupili maciatko-samicku k detom, mysleli povodne na doma, ale maju aj zahradu tak ju chceli postupne velmi opatrne zvykat. Raz ju ale viezli dakam autom a zastavili sa na vycikanie (deti). Macicku len na chvilocku polozili na zem, bola v tom obdobi este prakticky stale len mladatko s naoko kostrbatym krokom, no co budem hovorit, chvilocka to bola, oni stale okolo nej...a aj tak im zdrhla...smutok veliky...

- pokročilý

So 03.Okt. 2009 9:02 Odoslať
My sme mali stale macky kocura ani jedneho, a stale boli vonku okolo domu. Nezdrhla ani jedna, co viem tak macky to nemaju vo zvyku. Ked ju pravidelne krmis, ma svoj klud a ma nejaky pelech tak su velmi verne. Jedine ak sa jej nieco stane (prejde ju auto, niekto ju usmrti, tazko zrani, zavrie na par dni do pivnice aby mu pochytala mysi :twisted: ...). Co som odpozorovala tak nase macky (vzdy postupne sme mali 1 slebo 2) vzdy rano cakali na terase, mama im dala jest a potom sa chvilku vyhrievali na slniecku a isli na lov. Okolo obeda uz boli spat, dostali zvysky z obeda a potom sa tmolili okolo domu, pospavali, hrali sa, a ku veceru zase isli na lov do pola. Byvali sme v radovke a o ulicu dalej bolo pole. Ale mali sme aj taku macicku ktora kazde rano doniesla na rohozku mys a cakala na ranajky. Potom zjedla ranajky aj mys. A v noci macky spali v takom starom lodnom kufri, mama im tam dala stare teplaky a ked som isla napr. v noci na wc a zasvietila tak hned vykukli z toho kosa. Nezvykli sa tulat na viac dni, to uz fakt ked neprisla cely den tak sme vedeli ze je zavreta niekde u suseda :twisted: A rano boli vzdy nastupene na terase pri miske. Dnu sme ich vobec napustali aj tak boli naucene ze po prah a dalej ani krok. Ja pokladam macku za velmi verne zvieratko (kocurikovia utekali a boli aj agresivnejsi) a mam s nimi tie najlepsie skusenosti. Len sa treba o nu starat a davat jej pravidelne na to iste miesto jest. Mama ked ide na viac dni prec tak dava granule susede a ta ju krmi cez plot. A tiez musi mat macicka svoj klud tj. nie je to hracka pre deti ale zivy tvor, na to treba tiez pamatat lebo potom uteka a zvykne sa schovavat na nepristupnom mieste.

- expert

So 03.Okt. 2009 10:17 Odoslať
Rozdiel medzi mackou a psom je velky- ja mam 3 macky, pretoze mam k nim blizsie ako ku psom. Nenutim ich chytat mysi namiesto poriadneho jedla, no aj tak jedna z nich mi obcas prinesie 'darcek'. On si lov proste neodpusti! Co macky maju rady je: byvat s ludmi a chodit von kedy chcu, oni si to prisposobia podla rocnych obdobi a nalady; mat teritorium mimo rusnej cesty-ak byvate pri ceste tak sanca, ze ju prejde auto je velka a tak macku by som radsej nemala, pripadne zistit ci je okolie naklonene mackam, aby sa niekto na nej nevyvrsil, pripadne vam ju neukradli a pod. Mala cica aj nova macka sa musi najskor 'zzit's rodinou, najst si svoj kutik kde ju nikto nevyrusuje a pod; ja som postupne chodila s maciatkom von (samozrejme nemylit a neprevazat kade tade) na pol hodku a domov. Zalezi od macky kedy sa nauci 'chodit v tom', musi si aj vydobyt svoje miesto s okolitymi mackami. Odporucam jednoznacne kastrovat -macku som dala po jednom vrhu a kocurov vo veku 9 mesiacov, je to otazka lasky ku zvieratam. Ak nedas, krdle malych nechcenych maciatok si odtrpia svoje! Vsetky moje macky chodia na zachod von, iba ked boli male chodili do granul v nadobe doma. Macky su uzasne, aj ked obcas nastvu- rataj s tym ze aspon jeden skleny kusok sa im podari v zivote rozbit, a ich lasku si musis zasluzit, a nie ziadat:) ale vedia ju davat, ovela jemnesie ako psy. Bolo by dobre pre teba kupit nejaku kvalitnu literaturu o mackach, mnozstvo informacii ktore som ani ja nemala bolo velke. Kazda macka je povahou ina- keby som nemala 3, tak neuverim. Na autenticke zazitky s mackami odporucam aj toto: http://oczvirkova.blog.sme.sk/

- expert

So 03.Okt. 2009 10:47 Odoslať
Ja mam macky bezne doma, zavretu mam jedine spalnu- ale to je ich najvacsia trofej ked sa tam mozu presmyknut na chvilu a lahnut si do stredu postele. Ako male deti! Niekedy im upeciem kura, bavi ma sledovat ako cakaju pri trube na veceru- ja kuracinu nemusim, tak im naozaj nezjem ani kusok. Mozu papat aj mysi pre mna za mna, ale ono je to dost nechutne ako to po castiach zeru, a bojim sa ze mys mohla zozrat nejaku otravu. Ale zakazat im to uplne nemozem! No moje maju chute aj na mrkvicku,avokado,kukricu, ryzu, zemiaky, rozok s maslom v celkom malych mnozstvach. Nedavam im bravcove, mlieko (len bezlaktozove), kusok syra ano, na male kosti z kurata pozor, radsej vykostit spicate kosti, aj ked stehennu kost s chutou rozdzrugaju, musia mat stale vodu, slane a sladke nedavat, ani udeniny, sem tam obliznut ovocny jogurt zboznuju. Davam granule a konzervy, ale mrazim im aj macaci gulasik ktory robim len pre nich- bez soli, cibule, korenia -mrkva, ryza, zemiak, hrasok, kuraciea a mlete hovadzie maso a rozvarit spolu. Konzervy a granule samotne su dost odpadove jedla, a mozu im dat rakovinu ak su nimi prekrmovane.

- expert

So 03.Okt. 2009 10:56 Odoslať
Kirkuša píše
V mackach sa nevyznam, ale blizka kamoska si teraz nedavno kupili maciatko-samicku k detom, mysleli povodne na doma, ale maju aj zahradu tak ju chceli postupne velmi opatrne zvykat. Raz ju ale viezli dakam autom a zastavili sa na vycikanie (deti). Macicku len na chvilocku polozili na zem, bola v tom obdobi este prakticky stale len mladatko s naoko kostrbatym krokom, no co budem hovorit, chvilocka to bola, oni stale okolo nej...a aj tak im zdrhla...smutok veliky...

No sorry, ale bola to ich nezodpovednost a naivita vozit macku volne v aute- mohla sposobit nehodu, okrem toho macky su neiste v aute, nevedia co so sebou; mohli ju prevazat v plastikovom domceku urcenom na prevoz maciek.

- pokročilý

So 03.Okt. 2009 11:24 Odoslať
my mame kocura v byte von nechodi vobec jedine ked ideme k doktorovi aj to je cely bez seba a boji sa, ale inac je kludny v pohode je vykastrovany, keby nebol tak to by nebolo nic moc uz len preto ze si kocuri znackuju teritorium a takto to nerobi takze u nas nic nepachne :blush: a ked chce ist von vybehne na balkon a tam cumi aj pol dna a vylihuje na slnku. a zase znama mala v byte nekastovaneho a ten im zdrhal cez balkon von macky nahanat aj cely den ho nebolo a vecer ho chodila hladat po sidlisku. zalezi od toho ci date kastrovat alebo nie a tym padom uz ani tak nezalezi na pohlavi lebo ci macka ci kocur pokial su kastovane nemaju nejak tendenciu zblinat kade tade..

- expert

So 03.Okt. 2009 12:08 Odoslať
Lubka, a tvoj kocur sa spociatku nepytal von? Lebo neviem si to predstavit nedat macke pristup k vonkajsiemu svetu a obmedzit ju na teritorium bytu. Predpokladam, ze je to proste efekt uvaznit zviera, a ono si po case zvykne.

- pokročilý

So 03.Okt. 2009 16:41 Odoslať
ditush nie nepytal sa von aj napriek tomu ze sme ho dostali od rodiny co byvala v dome a byval na dvore..nie je to uvaznenie on je spokojny maximalne, ked som ho chcela zobrat von aj ako maleho tak sa len domov pytal a tak sa bal ze ma celu dodriapal...vela ludi poznam co chova macky v byte a nechodia s nimi von.dokonca moja teta si zobrala macku dospelu z ulice ta prakticky od mala bola len vonku a ked s nou chcela ist von tak ani za svet hned domov do bytu.ale poznam aj pripad ze tu chodi jedna pani s kocurom na voditku a ten tak krasne ide no hadam lepsie ako pes :yes:

- expert

So 03.Okt. 2009 20:26 Odoslať
Zaujimave ze nechcel ist von, lebo moje pri dverach ako vacsie macata stali a hned sa chceli presmyknut. Naucili sa chodit von a domov a su vo vnutri viac ako vonku. V parku su aj lisky, ktore mozu macky v nerovnom boji roztrhat, aleto je zriedkave. Raz sa mi 2 maciatka aj zatulali na 2 dni, no spolu prisli nakoniec domov. Nepamatali si vchod a vraj bludili okolo dalsich bytoviek. Ja byvam sice na poschodi, ale pristupove schody su volne pristupne bez vchodovych dveri. Macky sa mozu bat, ked si vonku nevytvoria teritorium, moj posledny treti prisiel raz domov poriadne zmlateny, mal podkozny krvavy vyron na brade ktory o par dni praskol, veterinar mu dal antibiotika. A bal sa ist von asi tyzden, no obskakovala som ho ako pacienta, chudacik. Tvoj kocur si zvykol na istotu teritoria v byte, asi to bude tym. Ta pani s kocurom, to je mile,ale bala by som sa psov ze by macka nemala ako zdrhnut. Ako sa vola tvoj kocur? Moje su Bona, Schnitzel a Pantilimon.

- pokročilý

So 03.Okt. 2009 22:32 Odoslať
ditush...no ta pani ona ma takeho zvlastneho kocura on je totiz uplne biely ale uplne ma krasne modre oci vraj je to albin a oni vraj su trochu nahluchly alebo slepejsi uz neviem presne a preto sa ani vonku neboji chodit pekne na voditku ide si jak stary flegmos no ako hovorim lepsie jak barktory pes :wink:
my mame bruna ale volame ho chruňo lebo je to taky truhlik pol dna presedi pri chladnicke a caka co mu kto hodi a podla toho aj vyzera trosku vyrastol z priemeru no a uz sa parkrat stalo ze jak si vysiel pred dvere na chodbu ked som otvorila postarke alebo dorucovatelovi pizze oni na mna "pani pes vam uteka" :blush:

- expert

Ne 04.Okt. 2009 6:16 Odoslať
ďakujem za rady, asi zoberieme kocúrika a dáme vykastrovať. bývame v malej dedinke, jedna dlhá ulica, nie je to prechodová hlavná cesta pre viac dedín, tak tu nebehá až tak áut. chcem ho naučiť aj na dvor, preto, aby nemusel byť len vo vnútri, keď má možnosť dvoru a druhá vec je, aby mi neutiekol, len čo dvere otvorím (skôr teda deti).

mama má kocúra, mala aj mačku a kocúr je lepší, no má ho len rok, tak som nechcela z jedného prípadu spraviť záver. a je to teda maznoš neskutočný, mačku predala na chov, tá bola divoká ryšavá potvorka, čo sa ani pohladkať nedala.
má mainskú mývaliu mačku (main coin), mávajú okolo 10kg, už teraz je to mega kocúr a to ešte dorastie, zatiaľ má 1,5 roka a rastú aj do 3-4 rokov.

Som zvedavá, ako bude vyzerať ten náš kocúr. Mal by byť čierny (prípadne tmavosivý), len teraz sa narodili mačiatka. Matka je kartúzska mačka a tato domáci kocúr, tak som zvedavá na výsledok. A meno ešte nemáme, zatiaľ je pracovné meno Garfield.

Posielam foto maminých mačiek (ešte ako mačiatok do jedného roku)

Prílohy

Komentár súboru: aida - mačka
P1030177.jpg
P1030177.jpg [ 63.48 KiB | Zobrazená 519 krát ]
Komentár súboru: elf - kocúr
P1020896.jpg
P1020896.jpg [ 69.9 KiB | Zobrazená 519 krát ]
Komentár súboru: elf - kocúr
P1020892.jpg
P1020892.jpg [ 66.17 KiB | Zobrazená 519 krát ]

- expert

Ne 04.Okt. 2009 9:21 Odoslať
MEGGIE - a ja mám zase úplne opačnú skúsenosť. Mali sme mačičku (zobrali sme si ju z útulku), bola veľmi prítulná, milá, ako stvorená na maznanie, chodila na prechádzky (asi ako každá mačka), no a raz sa z jednej nevrátila (možno ju zrazilo auto :cry: :cry: :cry: , neviem). Bolo mi za ňou veľmi smutno. Mali sme ju necelý rok. No a potom sme si asi po pol roku zobrali mačiatko - kocúra, kým bol ešte malý, bol tiež milý, dalo sa s ním maznať. No ale ako dospel, tak koniec. Hladkať sa nechce nechať vôbec, hneď na človeka útočí a vystrkuje pazúriská, keď si nedáš pozor, tak ťa poškrabe. Je úplne nevhodný k deťom p: p: p: . Občas mám také zúfalé chvíle, že veru by som ho hneď vymenila, keby to bolo také jednoduché. Chodí na ulicu, tam sa bije s ostatnými kocúrmi, často chodí domov krvavý, najčastejšie má nejaké ranky na hlave, okolo uší. Pohladkať sa nechá jedine vtedy, keď vie, že je čas jedla. Vtedy je tu nastúpený a zrazu je veľmi milý, obtiera sa nám o nohy a môžeme ho aj pohladkať, ale naozaj len vtedy, tesne pred jedením, inak nie. Máme ho už štyri aj pol roka. Niekedy ho nevidím aj celý deň, ale kvôli jedlu sa vždy vráti. Celkovo som z neho sklamaná, takže ja kocúra nikdy viac. Hoci aj pri mačkách je asi povaha individuálna a nedá sa takto zovšeobecňovať.
Ten náš kocúr sa volá Šibal - meno vymysleli deti :yes: .

- expert

Ne 04.Okt. 2009 10:52 Odoslať
Kalea, tvoj kocur je kastrovany?

- expert

Ne 04.Okt. 2009 10:56 Odoslať
my dáme kastrovať, tým sa tá potulná a bitkárska povaha dúfam zmierni a mamin je nevykastrovaný, len je stále vnútri, takže ani nemá možnosť pobiť sa, či utiecť

- pokročilý

Ne 04.Okt. 2009 12:25 Odoslať
My mame dve macky vnutri,8,5rocnych kocurov-kastrovanych v veku okolo roka, kedy zacali znackovat. Von nechodia, vynimocne vybehnu, ale boja sa psov, takze hned utekaju spat. Kym sme boli iba macacia domacnost, tak obcas vyliezli do zahrady a potom vyplakavali, ze ich niekto ma prist vytiahnut z krikov :D . Su bratia, ale nevychadzaju spolu bohvieako, krv netecie ale teda radi sa rozhodne nemaju :evil: . Deti nemusia, hlavne tie mensie, ale agresivni nie su, len zdrhaju. Zachodik treba cistit denne, inak smrdi...s vynimkou nejakych dvoj-trojdnovych odchodov z domu, vtedy im davame este jeden nahradny. Sami doma vydrzia aj cez dovolenku, ale to samozrejme treba zabezpecit krmenie a cistenie macacieho wc.
Vonku mame tiez dve macky, macicku a kocura. Kocur ma dva roky, nekastrovany darebak, vecne sa doplazi zbity a susedia pytaju alimenty na malych rysavcov :no: . Ale perfektne chyta mysi, aj v susedstve. Macicka ma cca rok a stvrt, priniesla som si ju z utulku-nakazenu vysoko infekcnou chorobou dychacich ciest :evil: . Dva tyzdne som doma vsetko chlpate nahanala s antibiotickymi injekciami :evil: . Mala na velke prekvapenie prezila, vyzera vsak, ze maciatka nam od nej nehrozia. Tito vonkajsi ked sa nahdou dostanu dnu, tych vnutornych ignoruju, aj ked su o polovicu mensi, pokojne im vsetko zozeru a ocikaju zachodik :D . S detmi lepsie vychadzaju, nechaju sa natahovat, nosit, neskriabu, nehryzu, neutekaju. A zo psov si takisto nic nerobia. Som v podstate rozhodnuta, ze v buducnosti zostanem uz len pri tych vonkajsich mackach.
Kamaratka zije vo Svajciarsku, tam maju bezne macky s kombinovanym zivotnym stylom, su vnutri a von chodia kedy chcu cez macacie dvierka. Nikto to tam neriesi,macky si navzajom susedia poznaju a zvycajne nosia aj obojky, ploty okolo domov nemaju a vsetky zvierata okrem chovnych kastruju. Ani s hygienou nie su problemy, ziadne parazity ani spina.
K pohlaviu sa tazko vyjadrit, ktore je vhodnejsie... doteraz som mala desat maciek, medzi nimi uzasnu macicku, ale aj dvoch na smrt oddanych kocurikov. Macka je osobnost, vsetko zavisi od toho, ako si s majitelom a jeho rodinou sadne.

- expert

Ne 04.Okt. 2009 14:03 Odoslať
My mame doma kocura, je vykastrovany, ma uz 5 rokov. Pokial viem, tak macky a vykastrovani kocuri su rovnako verni , nevidim v tom rozdiel, predtym som mala macku a bolo to rovnako. Mozno su macky o nieco viacej pritulnejsie - neviem - to urcite zavisi od jedinca.

Kocur chodi von a aj dnu ako sa mu zachce, macaci zachod ma - ale vyuziva ho vynimocne - len ked niekedy rano dlhsie spime a nepustime ho von. Inak znecistuje okolie :whist: Neukecam ho, aby chodil na ten macaci zachod, ma na neho od malicka averziu a to sme vyskusali uz asi vsetko :no: Okolo nasho domu je kopa zahrad a byvame v slepej ulici v malej dedinke, tak tu neni skoro ziadna premavka, tak sa nebojim, ze by ho nieco preslo.

Tulat sa netula VOBEC, kazdy den je aspon 2x doma, rano a potom ked dojdem z prace sa uz obsmieta a spi u nas doma az do rana, v zime je viac-menej cely cas vo vnutri, panovi je zima, ze ano :)) Von ide vtedy len na zachod.

Na druhej strane ma to chodenie von aj svoje nevyhody - kazdu chvilu dovlecie nejaku mys ci vtaka, minule dotiahol maleho zajaca :scared: no fakt som mala dost. Odcervujeme kazde dva mesiace lebo to TREBA, neviem co to furt zerie :?!?

Do spalni a na poschodie chodit nemoze a ani nechodi, maximalne spi na chodbe na poschodi... Inak na prizemi ma par miest, kde vylihuje.

Co sa tyka mojkania, tak este aj ako 5 rocny si to vyzaduje - a uz aj od Sasky, na zaciatku mal z nej respekt, lebo ho tahala, valala sa po nom - teraz uz spokojne pradie, ked ho hladka. Mala ma k nemu velmi pozitivny vztah, je to predsa JEJ macka :lol:

- expert

Ne 04.Okt. 2009 14:10 Odoslať
ditush píše
Kalea, tvoj kocur je kastrovany?

DITUSH - nie je.

- expert

Ne 04.Okt. 2009 14:12 Odoslať
meggie píše
my dáme kastrovať, tým sa tá potulná a bitkárska povaha dúfam zmierni a mamin je nevykastrovaný, len je stále vnútri, takže ani nemá možnosť pobiť sa, či utiecť

Ja neviem, ja si mačku neviem predstaviť stále vo vnútri, najmä ak človek býva na dedine a má záhradu. A ja by som ju vo vnútri ani nemohla mať, lebo mám alergiu na psi aj mačky, takže ich môžeme mať len vonku.

- expert

Ne 04.Okt. 2009 14:43 Odoslať
mam macky aj kocurkov, ale kocure sa menia, zdrhaju...macku som pol roka mala vnutri a potom aj ked chodila von, vzdy sa vratila, mam ju vyse 3 rokov...kocure co boli, vzdy zdrhli a viac som ich nevidela..takze ak chces mat aj dnu aj von, istotne macka je viac "domaci typ" ... ak chces maciatko, dodam krasnu strakatu macicku, ci striebrosiveho kocurika...su zvyknute na deti, neutocia, nechaju sa hrat, niekedy dokonca same pridu, ked deti skladaju lego alebo maju nieco zaujimave...ta macicka dokonca viac ako s ostatnymi mackami sa bavi s nami a vyzaduje nasu pozornost
:yes:

- expert

Ne 04.Okt. 2009 16:53 Odoslať
Meggie, ked som si precitala nazov temy, spomenula som si na chlpatu tarantulu, ktoru moji spoluziaci pravidelne nahanali po internate :D

- expert

Ne 04.Okt. 2009 20:31 Odoslať
tak my sme mali kocúra konkrétne kôli mojej alergii Devona Rexa bol nádherný a deti mal rád dokoca ich vždy vítal ako pes pri dverách,no na veľkú škodu ho nemal kdo vykastrovať,teda veterinár ochotný bol ale nikdo z nás ho tam nechcel odviezť.A tak jedného pekného dňa keď sme ho pustili na záchodík na balkón tak náš Orionko šup a skočil z tretieho poschodia a viac sme ho nevideli.Takže určite kastrovať.A to či kocúr alebo mačka tak to neviem náš kocúr bol fakt veľký maznoš.

Vytvoriť novú tému  Odoslať odpoveď

Stránka 1 z 1 [ Počet príspevkov: 23 ]
Predchádzajúca téma | Ďalšia téma

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

Hľadať
Skočiť na

m.rodinka.sk | m.babetko.sk | m.detskechoroby.sk | m.zvery.sk | m.tehotenstvo.sk | m.poradne.rodinka.sk | m.poradnapediatra.rodinka.sk