Predchádzajúca téma | Ďalšia téma
Stránka 8 z 11 [ Počet príspevkov: 108 ]
Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Ďalšia
Vytvoriť novú tému Odoslať odpoveď

bio záhradka

Re: bio záhradka

- začiatočník

Ut 03.Máj. 2011 21:30 Odoslať
jolanka píše
DO kelu, skoda, ze som tuto temu nenasla skor :uh:

POcujte, a ako riesite skodcov na rastlinach? My mame kazdy rok pliagu na rastlinach - kapustu chytaju skocky, redkovku - este len vylezie z pody, uz su na nej vosky...Ako sa ich zbavujete? A mandolinky zo zemiakov?

Skocky nepoznam (kapustu nepestujem), na vosky nasadzujem lienky (normalne chodim po zahrade, odchytim lienku a donesiem ju tam, kde su vosky). Zemiaky nepestujem, ale svokrovci oberaju mandelinky rucne. TEda v rukaviciach jednorazovych, komu sa to bridi.
Posledný príspevok

- začiatočník

Ut 03.Máj. 2011 22:36 Odoslať
Teda, ženy, objavila som vás náhodou a je mi tu fajn: ja v našej záhrade žiadne prášky a chemické vodičky nestrpím! Intuitívne som verila, že sa to musí dať nejako inak, prirodzene a prírodne. Na niečo som prišla sama, niečo robila ešte manželova maminka a teraz tu mám zdroj infošiek! Veľmi sa teším! Vyskúšam!

- začiatočník

St 04.Máj. 2011 8:11 Odoslať
kohutiarova@redakcia píše
Teda, ženy, objavila som vás náhodou a je mi tu fajn: ja v našej záhrade žiadne prášky a chemické vodičky nestrpím! Intuitívne som verila, že sa to musí dať nejako inak, prirodzene a prírodne. Na niečo som prišla sama, niečo robila ešte manželova maminka a teraz tu mám zdroj infošiek! Veľmi sa teším! Vyskúšam!

Fajn, teším sa, že pribudol ďalší človiečik, čo tento spôsob nepovažuje za hlúposť :fl: Daj dáke tipy od "babičiek". Ja mám v pláne (keď deťuchy dovolia) požičať si z knižnice od Juraja Fándlyho "Pilňi polňi a domejší hospodár" - mám chuť si to prečítať, ako sa vtedy hospodárilo.

- začiatočník

St 04.Máj. 2011 9:51 Odoslať
monika27 píše
jolanka píše
DO kelu, skoda, ze som tuto temu nenasla skor :uh:

POcujte, a ako riesite skodcov na rastlinach? My mame kazdy rok pliagu na rastlinach - kapustu chytaju skocky, redkovku - este len vylezie z pody, uz su na nej vosky...Ako sa ich zbavujete? A mandolinky zo zemiakov?

Skocky nepoznam (kapustu nepestujem), na vosky nasadzujem lienky (normalne chodim po zahrade, odchytim lienku a donesiem ju tam, kde su vosky). Zemiaky nepestujem, ale svokrovci oberaju mandelinky rucne. TEda v rukaviciach jednorazovych, komu sa to bridi.

Mandolinky oberam rucne do vedra,prilozim vedro a len tak strasiem z rastliny. Pozor netriast ked rastlinka kvitne!
A redkovku neriesim,tolko co ju zasejeme uz ju pomaly aj tahame,tam nestiham sledovat ci su vošky. :D

- začiatočník

St 04.Máj. 2011 10:05 Odoslať
A ešte k tomu Starklu, zatial co som objednala vsetko sa ujalo,som s nimi maximalne spokojna az na tie ceny :rol8:
Myslím,že u nich nie je problem ani s reklamáciou.
Rastlinky sa prijmu vsetky,to je jasne,bali sme sa stromcekov a krikov.Napr.pred 2 tyzdnami sme od nich zasadili hrusku a uz nam pučí :clap: Ale zalievali sme ju každy den a obzerali a sledovali s manželom každý den - ako pise Monika27 tak snad na tom pozitivna energii + zahradka niečo bude :wink:

- expert

St 04.Máj. 2011 19:06 Odoslať
Nám sa tiež od Starkla ujalo všetko, o to nič, rastliny sú aj celkom pevné, ale napríklad malina od nich rodí veľmi slabo. Ale my tu máme dosť vápenatú zem, takže možno preto. Na druhej strane, od susedov máme černice z nejakého starého kríka, a tie rodia ako divé.
Ale od Starkla máme napríklad takú nicejskú mirabelku a tá rodí veľmi dobre, aj plody sú chuťovo dobré.

- expert

Po 09.Apr. 2012 12:14 Odoslať
Ahojte, tak už chystáte záhradku na tento rok?

Idem Vám poreferovať, ako bolo u nás minulý rok. Bola to moja prvá záhradka. Dovtedy tu u nás sadila babka, podľa svojho, do úhľadných hriadok, to bolo najdôležitejšie,klasicky. Nič extra sa jej neurodilo, len mrkvy, petržleny, cibuľa, jahody a nejaké zemiaky. Nebolo to zlé, ale ani nič zaujímavé - a hlavne, splnilo to účel: pri plevaní a zalievaní sa nadrela ako kôň a mohla potom o tom debatovať so susedkami a ohovárať mladých všeobecne, ako sa im do takej driny nechce :mrgreen: . Sme na severe Slovenska, takže sme to aj tak brali. Záhrada je v miernom kopčeku. Ja som minulý urobila inak, podľa linkov a rád čo ste tu dali som záhradu urobil na spôsob kľúčovej dierky a rastliny som pomiešala. Po celom okraji kapucínka a aksamietnica. Paradajky s bazalkou. Dolu mrkva, cibuľa, petržlen, nad tým hrach nasadený na dvakrát, cestička, v strede kľúčovej dierky uhorky s kôprom, nad cestičkou zelená fazuľka.Na ľavom okraji reďkovka. Dookola pomedzi to ako prišlo brokolica a cukety, pomedzi to rôzne bylinky. My sme nezalievali nejako extra.Ja som ani neplevala, lebo my sme mali tú butrinu akúsi dobrú, nešla do hĺbky, len vytvárala taký jemný povrch nad zemou.
Výsledok: Záhrada rodila ako divá, pomaly sama od seba, stačilo len občas dohliadnuť, podosádzať, porozdeľovať, pozbierať, sama som bola prekvapená. Aj sa hovorilo, že u nás bol celkom dobrý a vlhký rok, hoci bolo zopár období sucha. Najviac som bola prekvapená z brokolice, ktorú sme kúpili zo semienka a tak sa rozrástla, že som ju popresádzala a krásne rodila najmenej 2 mesiace, ešte v septembri sme z nej orezávali ružice.Pekný bol aj hrach.Vlastne všetko, okrem tých paradajok, to bolo totálne fiasko. Celé leto sme mali svoju zeleninu a ešte som aj kopu zelenej fazuľky brokolice dala zamraziť.Aj uhorky boli fajn, kým som sa raz v auguste na babkine reči nepodujala tam teda trochu vyplevať, lebo vraj už nemôže počúvať tie reči od jej kamrátiek, akú máme škaredú záhradku. Akonáhle som vyplevala, tak s uhorkami bol koniec - zem okolo bola zrazu holá a všetko stvrdlo na kameň a uhorky začali vysychať a už nerodili a tie čo boli, tak zožltli.
Ďalšia nehoda bolo to, že babka sa na ten plevel nemohla pozerať ani v máji a tak všetko vyplevala okolo sotva vzídených rastliniek a samozrejme vyplevala skoro všetky bylinky....Zostali len kapucínky a aksamietnice...
Čo by som robila znovu: Určite budem znova sadiť bylinky spolu so zeleninou. Reďkoviek by som nasadila menej a možno na 3x, lebo tie rastú ako divé, je ich veľa a treba ich rýchlo skonzumovať. Nebudem sadiť paradajky, lebo tým sa tu nedarí. Určite zasa brokolica a zelná fazuľka. Určite zasa nebudem plevať, iba ak by som mala pocit, že sa zelenina na začiatku dusí a bola by to tá iná burina, nie táto jemná plazivá.Určite zase dám aksamietnice a kapucínky po krajoch - zostali mi usušené semienka z minulého roku. A nebudem sadiť s tými pásikmi na sadenie, z toho vyšlo málo, bola to práve mrkva a petržlen.

Celkovo sa mi tá naša minuloročná záhradka zdala oveľa schopnejšia a výkonnejšia ako tá, čo tam dovtedy mávala babka... Ju som ale nepresvedčila, zdala sa jej škaredá, neupravená, zelenina nebola roztriedená. Ona kopec z tej modernej zeleniny neje (brokolicu, zelenú fazuľku, nemá rada ani hrach atď), a bylinky neuznáva, okrem pažítky, takže pre ňu to úspech nebol. Ale pre nás hej ! Ešte by som chcela vypestovať jahody, ale to možno až na budúci rok...

Celkovo ma to privádza k úvahám, či napriek predsudkom sever Slovenska je možno postupom času vhodnejší na pestovanie zeleniny ako možno juh, kde sú často veľké výkyvy počasia, záplavy atď. V tej záhradke to rástlo akosi tak "priměřene" a bez väčšej námahy... ani slimákov a škodcov sme akosi nemali Že možno rovina a slnko sú fajn, ale možno aj menej slnka stabilnejšie a skôr sviežejšie počasie by mohli byť vhodnejšie na zeleninu... Ovocie, to je možno iné, ale čudujem sa, že sa tu na severe nepestuje zeleniny viac a vo veľkom, bolo by to ideálne na biofarmy...možno sa ale mýlim. a ešte uvidím, ako to dopadne tento rok.

Teraz by asi bolo fajn v tej mojej záhradke premiestniť tie druhy zeleniny, čo poviete?

- expert

Po 09.Apr. 2012 19:25 Odoslať
Ahojte záhradkárky :wink:
prečítala som celú diskusiu - veľmi zaujímavé čítanie.
Chcela by som vedieť ako sa osvedčilo to nepolievanie a či to fakt funguje !

- expert

Ut 10.Apr. 2012 8:34 Odoslať
vyborna inspiracia - www.ekozahrady.cz

Jaruska - chladnejsie podnebie nie je nevyhodu, pozri na http://mojdom.zoznam.sk/cl/10032/130525 ... a-byliniek
a priamo stranka, len ja bohuzial neviem po nemecky :-( www.krameterhof.at

-  
Ut 10.Apr. 2012 9:18 Odoslať
Ahojte, pestuje tu niekto aj na balkone? Zahradu nemame, a ja by som celkom rada nieco pestovala, zatial sa realizujem zopar bylinkami na balkone, ale zaujima ma, ci by sa nedalo aj nieco ine? Napr. redkovky, salat, paradajky? Ake nadoby na to pouzit, ako sa o to starat?

Vytvoriť novú tému  Odoslať odpoveď
Prejsť na stránku Predchádzajúca  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Ďalšia
Stránka 8 z 11 [ Počet príspevkov: 108 ]
Predchádzajúca téma | Ďalšia téma

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.

Hľadať
Skočiť na

m.rodinka.sk | m.babetko.sk | m.detskechoroby.sk | m.zvery.sk | m.tehotenstvo.sk | m.poradne.rodinka.sk | m.poradnapediatra.rodinka.sk